Trend Konular

17 May 2022

Uzm. Psk. Didem Çengel

 

Uzman Aile Danışmanı Psikolog Didem Çengel

 

1991 yılında İzmir’de doğan Didem Çengel, lise eğitimini Buca 85. Yıl Anadolu lisesinde tamamladı. Aynı yıl Ankara Gazi üniversitesi İşletme bölümünü kazandı. Psikoloji bölümüne olan ilgisinden dolayı okulu bırakıp psikoloji okumaya karar verdi ve İstanbul’a yerleşti. 2011 ‘de Okan Üniversitesi’ni tam burslu kazandı. İstanbul Okan Üniversitesi Psikoloji ve Sosyoloji bölümlerinden çift ana dal yaparak 2016 yılında fakülte derecesiyle mezun oldu.

 

Üniversite sürecinde ‘Toplumsal Cinsiyet Topluluğu’nu kurdu ve çeşitli etkinliklerde yöneticilik yaptı. Topluluk içinde kadınlık, erkeklik, beden algısı, şiddet, istismar, çocuk istismarı, toplumsal cinsiyet hiyerarşisi, postmodernite konularında çalışmalarını yürüttü. Lisans eğitimine devam ederken; psikodrama, yaratıcı drama ve dans ve hareket terapisi eğitimleri aldı. Adliye’de aile ve çocuk mahkemelerinde, rehabilitasyon merkezi ve çeşitli okullarda stajlarını tamamladı. Pedagojik formasyon eğitimini 2016’da tamamlayan Didem Çengel; 2016 Aralık ayından bu yana Özel Doğa Okullarında Rehberlik ve Psikolojik danışman olarak ergen çocuklar ve aileleri ile çalışmaktadır.

 

2017 senesinde Marmara Üniversitesinde Aile Danışmanlığı eğitimini ve Beck Yönelimli Kognitif Terapi (Bilişsel Davranışçı Terapi) eğitimini tamamladı. Danışmanları ile yaptığı görüşmelerde; BDT ve Virginia Satir ‘in sistemik aile terapisi modeli ve çözüm odaklı terapi yöntemleri ile çalışmaktadır.

 

Şu an Doğa okullarındaki görevinin yanında; ergen bireylere, çift ve ailelere danışmanlık yapmakta, çeşitli gazete ve dergilerde yazılar yazmakta, ergen anne babalığı, kadınlık ve erkeklik, ilişkiler , şiddet ve travmalar ile ilgili seminerler düzenlemektedir.Psikolog Didem Çengel Okan Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

 

 

Menü