E

beveynler çocuklarına daha fazla oyuncak almanın bir sevgi ve ilgi göstergesi olduğunu düşünebiliyor veya yalnızca çocuğu kırmamak için istedikleri her şeyi güçleri yettiğince almaya çalışabiliyorlar. Peki çocuğun çok fazla oyuncağa sahip olması onu nasıl etkiliyor?

Oyuncakların çok olması çocukların oyun kalitesini azaltıyor. Daha az sayıda oyuncağa sahip olmak küçük çocuğun odaklanmasını ve daha yaratıcı bir şekilde, hayali oyuna katılmasını sağlar ve hayal gücünün gelişmesini sağlar. Daha az oyuncağa sahip olan çocuk daha derin bir oyun kuruyor ve daha sağlıklı bir bilişsel gelişim şansı sağlıyor.

 

Çocuklarınıza hediye olarak oyuncak alırken, özellikle de küçük yaştaki çocuklarınıza, kendinize şu soruları sormanızda fayda var:

Çocuğumun gerçekten bu oyuncağa ihtiyacı var mı? Bu oyuncak onun oyun zamanını zenginleştirecek mi yoksa sadece öylesine bir iki hafta kullanılacak ve sonra yok sayılacak mı?

Çocuğunuza çok sayıda oyuncak almak yerine elinizdeki oyuncaklarla oynayabilir, birlikte zaman geçirmek için oyuncaklara ihtiyacınız olmadığını kendinize ve çocuğunuza hatırlatablirsiniz. Birlikte yemek yapmak, parka gitmek, hayal kurmak, resim yapmak çocuğunuzun daha verimli ve mutlu bir çocukluk geçirmesine yardımcı olacaktır.