Trend Konular

17 May 2022

Uzm. Psk. Sinem Açabay

Aile Danışmanı & Psikolojik Danışman
Sinem Açabay

 

1996 yılında İzmir’de doğan Sinem Açabay lise eğitimini Teğmen Ali Rıza Akıncı Anadolu Lisesi’nde tamamladı. 2014 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünde lisans eğitimine başladı. Lisans eğitimi sırasında; Öğrenci değişim programı ile gittiği Matej Bel Üniversitesi’nde aktif olarak mülteciler ile grup çalışmaları gerçekleştirdi.
Programdan dönüşünde aile ve çift alanında uzmanlaşmak istediğine karar vererek 2017 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde Prof. Dr. Nilüfer Özabacı tarafından eğitimi verilen MEB onaylı, 350 saati teorik 100 saati uygulamalı Aile Danışmanlığı Sertifika Programı’na başladı. 2018 yılında lisans eğitimini bitirirken ”Aile Danışmanı” unvanını almaya hak kazandı.

Uzm. Psk. Zeynep Zat’ın “Akademik temelli travmatik yaşantıları olan üniversite öğrencilerinde öz düzenlemeli öğrenmeyi artırmaya yönelik EMDR odaklı müdahale programı’nın öz düzenleme ve travma belirtileri üzerinde etkililiğinin incelenmesi” doktora tezinde deney grubuna katılarak, EMDR’ın Türkiye’de ilk kez grup danışmasına uyarlandığı çalışmaya katıldı.

 

Aynı yıl Davranış Bilimleri Enstitüsü onaylı Kısa Süreli Çözüm Odaklı Temel Terapi  Eğitimi’ni Zeynep Zat süpervizörlüğünde tamamladı.

 

Bireysel olarak resim sanatı ile yakından ilgilenen Psk. Dan. Sinem Açabay, Psikiyatrist Hira Selma Kalkan tarafından verilen “Sanat Terapisi” eğitimini tamamlayarak özellikle sözel iletişimde kendini ifade etmekte zorlanan bireyler ile Sanat Terapisi aracılığıyla çalışmaktadır.

 

2018 yılından beri Keşif Psikolojik Danışmanlık merkezinde aktif şekilde Aile Danışmanı & Psikolojik Danışman olarak ergen bireylere, çift ve ailelere danışmanlık yapmaktadır. Şu anda Dokuz Eylül Üniversitesi, Aile Eğitimi ve Danışmanlığı üzerine Yüksek Lisansına devam etmektedir.

 

Aldığı Eğitimler

Davranış Bilimleri Enstitüsü, İstanbul   Haziran/2017
Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi Temel Eğitimi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi, Eskişehir. Eylül 2017/ Şubat 2018
Aile Danışmanlığı Sertifikası

S.E.M Akademi, Bursa  Şubat 2020/ Mayıs 2020
Sanat Terapi

Uzmanlık Alanları

Aile İçi İletişim Sorunları
Depresyon
Yaygın Anksiyete Bozukluğu
Sosyal Fobi
Panik Atak
Obsesif-Kompulsif Bozukluk
Stres
Özgüven Sorunu
Ağlama ve Öfke Nöbetleri
Evlilik Öncesi Danışmanlık
Yas(Matem)
Boşanma Süreci Danışmanlığı
Kişilerarası İletişim Sorunları

 

 

Menü